MO-VL1000LH-120
1/36" Color CMOS 200p Miniature
Ø 2 x 5.3 mm
Description
|
1/36" Color CMOS with 200 x 200 @ 30 (NTSC) / 25 (PAL) fps pixel. MISUMI mini camera without infrared has high sensitivity and high performance. |
Feature
| • 200p Resolution (200 x 200 @ 30 (NTSC) / 25 (PAL) fps) • 1/36" Color CMOS • View Angle 120° |
• High-Intensity White / White LED / IR 850 nm / IR 940 nnm LED (Optional) • DC Jack 5.5 / 2.1; RCA Female • Mini Camera, Compact Size and High Image Quality Camera Module |
Choose Model
✦ MO-TL1000-120
✦ MO-TL1000-120
✦ MO-TL1000LH-120 (With LED)
✦ MO-VL1000LH-120 (With LED / Dimmer)
※ MO-TL1000-120 (Need Customized Request)
*For customizations, kindly email our sales team and specify your requests.
Add to Compare
Add to Inquiry
| Video Format | NTSC / PAL |
| Image Sensor | 1/36" Color CMOS |
| Resolution | 200 x 200 |
| Pixel Size (μm) | 1.75 x 1.75 |
| Image Area (mm) | 0.364 x 0.364 |
| Sensitivity (Lux.Sec) | 1000 mV / (Lux-sec) |
| Dynamic Range | 60.2 dB |
| S/N Ratio | 36.8 dB |
| Scan Mode | Progressive |
| Shutter | Rolling |
| Horizontal Sync Freq. | 15.734 kHz / 15.625 kHz |
| Vertical Sync Freq. | 60 Hz / 50 Hz |
| Frame Rate (/ sec.) | 30 fps / 25 fps |
| Focus Distance (mm) | FID 12-03-30 |
| LED | High-Intensity White LED x 2 |
| Lens | 0.175 mm / F 2.8 |
| View Angle | 120° |
| Power Supply | DC 5~12 V |
| Power Current | 150 mA (Max.) |
| Dimension (mm) | Ø 2 x 5.3 |
| • Non-Destructive Testing • Industrial Inspection • Drain Pipe Inspection • Pipeline Inspection • Automotive Inspection • Engine Valves Inspection • Robotic Inspection • Tube Inspection • Air Duct and Vent Inspection • Machine Inspection |
• Machine Vision • Aerospace Inspection • Aviation Inspection • Security Monitoring • Life Sciences • Search and Rescue |
Related Product Suggestion
Recently Viewed Item
Click here to manage the compare items
Items selected


