MD-V1000LH-120
1/36" Color CMOS 200p Basic
Ø 1.66 x 4.0 mm
Description
| The Smallest Camera with OD 1.66 mm only. Compatible with PC, MAC, and Android devices. Bright white LED light source x 1 pcs with High-Intensity standard. MISUMI UVC signal camera can provide a variety of USB connectors, allowing users to match suitable equipment. |
Feature
| • 0.04 Megapixels (200 x 200 @ 30 fps) • 1/36" Color CMOS • View Angle 120° |
• High-Intensity White LED • USB 2.0 Type A Connector • Mini Camera, Compact Size and High Image Quality Camera Module |
Choose Model
✦ MD-T1000-120
✦ MD-T1000-120
✦ MD-T1000LH-120 (with LED)
✦ MD-V1000LH-120 (with LED / Dimmer)
✦ FMD-V1000LH-120 (with LED / Dimmer + Snapshot and Freeze)
※ MD-V1000LH-120 (Need Customized Request)
*For customizations, kindly email our sales team and specify your requests.
Add to Compare
Add to Inquiry
| Video Format | MJPEG / YUV |
| Image Sensor | 1/36" Color CMOS |
| Resolution | 200 x 200 @ 30 fps |
| Pixel Size (μm) | 1.75 x 1.75 |
| Image Area (mm) | 0.364 x 0.364 |
| Scan Mode | Progressive |
| Sensitivity | 1000 mV / (Lux-sec) |
| Dynamic Range | 60.2 dB @ 1x gain |
| S/N Ratio | 34.4 dB |
| Shutter | Rolling |
| Lens | 0.175 mm / F 2.8 |
| View Angle | 120° |
| Focus Distance (mm) | FID 12-03-30 |
| LED | High-Intensity White LED |
| Power Supply | DC 5V (USB) |
| Power Current | 120 mA |
| Connector | USB 2.0 Type A |
| Dimension (mm) | Ø 1.66 x 4.0 |
| • Non-Destructive Testing • Industrial Inspection • Drain Pipe Inspection • Pipeline Inspection • Automotive Inspection • Engine Valves Inspection • Robotic Inspection • Tube Inspection • Air Duct and Vent Inspection • Machine Inspection |
• Machine Vision • Aerospace Inspection • Aviation Inspection • Security Monitoring • Life Sciences • Search and Rescue |
Related Product Suggestion
Recently Viewed Item
Click here to manage the compare items
Items selected




