MD-B1000-120
1/36" Color CMOS 200p
Ø 0.91 x 1.69 mm
Description
| 1/36" CMOS Color camera with 200 x 200 @ 30 fps resolution. MISUMI Mini Front View Camera module with excellent low-light sensitivity |
Feature
| • 200p (200 x 200 @ 30 fps) • 1/36" CMOS Color • View Angle120° |
• High-Intensity White / White / IR 850 nm / IR 940 nm LED (Optional) • Interface USB 2.0 • USB 2.0 Connector • Mini Camera, Compact Size and High Image Quality Camera Module |
Choose Model
✦ MD-B1000-120
✦ MD-B1000-120
✦ MD-B1000LH-120 (With LED)
✦ MD-VB1000LH-120 (With LED / Dimmer)
✦ FMD-VB1000LH-120 (With LED / Dimmer + Snapshot and Freeze)
※ MD-B1000-120 (Need Customized Request)
*For customizations, kindly email our sales team and specify your requests.
Add to Compare
Add to Inquiry
| Video Format | MJPEG / YUV |
| Image Sensor | 1/36" CMOS Color |
| Resolution | 200 x 200 @ 30 fps |
| Pixel Size (μm) | 200 x 200 |
| Image Area (mm) | 0.36 x 0.36 |
| Scan Mode | Progressive |
| Sensitivity | 1000 mV / (Lux-sec) |
| Dynamic Range | 60.2 dB |
| S/N Ratio | 34.4 dB |
| Shutter | Rolling |
| Lens | 0.175 mm / F 2.8 |
| View Angle | 120° |
| Focus Distance (mm) | Infinity |
| LED | N/A |
| Power Supply | DC 5V (USB) |
| Power Current | 120 mA |
| Interface | UBS 2.0 Type A |
| Dimension (mm) | Ø 0.91 x 1.69 |
| • Non-Destructive Testing • Industrial Inspection • Drain Pipe Inspection • Pipeline Inspection • Automotive Inspection • Engine Valves Inspection • Robotic Inspection • Tube Inspection • Air Duct and Vent Inspection • Machine Inspection |
• Machine Vision • Aerospace Inspection • Aviation Inspection • Security Monitoring • Life Sciences • Search and Rescue |
Related Product Suggestion
Recently Viewed Item
Click here to manage the compare items
Items selected




