10-VD408-164-2L-120
1/11" Color CMOS 1MP Articulation Borescope (Two-Way Lever)
Ø 4.2 x 10 mm
Description
| MISUMI 1/11" CMOS Sensor 720p high-resolution 2-axis flexible coil snake camera, equipped with an exclusive patented high-intensity LED allows users to clearly see the target image in dark environment. Dimmer scroll wheel is designed for lighting adjustment according to different environment brightness. Length of the camera head is only 10 mm, its ultra-short design enables easier access to difficult-to-see places during pipe inspection. Use the Lever controller to easily move camera direction: up and down. Designed for inspection of hard-to-reach areas, its one-way bendable angle is up to 135 degrees and its omnidirectional rotation is up to 180 degrees. |
Feature
| • 1 Megapixels (1280 x 720 @ 30 fps) • 1/6" Color CMOS • View Angle 120° |
• High-Intensity White LED • USB 2.0 Type A Connector • Mini Camera, Compact Size and High Image Quality Camera Module |
Choose Model
✦ 10-VD408-164-2L-120 (120° Lens)
✦ 10-VD408-164-2L-120 (120° Lens)
※ 10-VD408-164-2L-120 (Need Customized Request)
*For customizations, kindly email our sales team and specify your requests.
Add to Compare
Add to Inquiry
| Video Format | MJPEG / YUV |
| Image Sensor | 1/11" Color CMOS |
| Resolution | 1280 x 720 @ 15~30 fps |
| Pixel Size (μm) | 1.16 x 1.16 |
| Image Area (mm) | 1.43 x 0.81 |
| Scan Mode | Progressive |
| Sensitivity | 4500 e- / (Lux-sec) |
| Dynamic Range | 72.2dB |
| S/N Ratio | - |
| Shutter | Rolling |
| Lens | 0.878 mm / F 5.0 |
| View Angle | 120° |
| Focus Distance (mm) | FID 18-08-45 |
| LED | High-Intensity White LED |
| Power Supply | DC 5V (USB) |
| Power Current | 190 mA |
| Connector | USB 2.0 Type A |
| Dimension (mm) | Ø 4.2 x 10 |
| • Non-Destructive Testing • Industrial Inspection • Drain Pipe Inspection • Pipeline Inspection • Automotive Inspection • Engine Valves Inspection • Robotic Inspection • Tube Inspection • Air Duct and Vent Inspection • Machine Inspection |
• Machine Vision • Aerospace Inspection • Aviation Inspection • Security Monitoring • Life Sciences • Search and Rescue |
Related Product Suggestion
Recently Viewed Item
Click here to manage the compare items
Items selected


